Biżuteria w epoce kamienia i brązu

Czy biżuteria istniała już w epoce paleolitu, czy kamienie szlachetne miały w epoce kamienia jakąś szczególną wartość, jakie znaczenie nadawali im nasi przodkowie?

Biżuteria – od czego się zaczęło?

W okresie paleolitu nasi przodkowie używali naturalnych przedmiotów, głównie minerałów jako ozdób, które wieszali w prymitywny sposób, prawdopodobnie w celu wzmocnienia swojej osobowości. Minerały były używane jako narzędzia lub broń, ale natychmiast rozróżniali niektóre kamienie, które ze względu na ich rzadkość (trudniejsze do zdobycia) lub piękno (połysk i kolory) zaczęli używać ich jako talizmanów i ozdób, które odróżniały jedne od drugich, czyli były używane jako klejnoty.

Pierwsze klejnoty, kości, muszle, kły lub zęby itp. nie były wymieniane. Nie zostały one zastąpione (są używane do dziś) zaczęły tracić na znaczeniu na rzecz kamieni, których trzeba było szukać w korytach rzek lub pod ziemią. Te kamienie szlachetne stały się tak ważne, że rozwinięto górnictwo w celu ich wydobycia.

Biżuteria w epoce brązu

Wraz z odkryciem metalu wszystko szybko się zmieniło, technologia poszła do przodu, a wraz z nią sposób wydobywania kamieni szlachetnych.Wszystkie narzędzia i broń zostały przekształcone z kamienia w metal, najpierw miedź, potem żelazo. Kamienie nie miały już sensu dla tego typu gadżetów i został zastąpione przez najrzadsze lub najbardziej atrakcyjne.

Dzięki wiedzy na temat obróbki metali, szybko rozwijają się techniki, które pozwalają wyobrazić sobie zawód złotnika lub jubilera, wytłaczanie. Granulowanie lub filigran to niektóre z tych pierwszych technik, bardzo ważne jest, aby podkreślić, że oprócz miedzi, wkrótce zaczęto obrabiać inne materiały, takie jak brąz, srebro i złoto. Im rzadszy był materiał i osadzone w nim kamienie, tym cenniejszy był przedmiot, w ten sposób status społeczny jednostki mógł być natychmiast powiązany z noszoną przez nią biżuterią.

Coś więcej niż kamienie

Wszystkie rodzaje obiektów zostały wykonane do dekoracji różnych obszarów ciała lub odzieży, bransoletki, kolczyki, naszyjniki, kolczyki, wisiorki, pieczęcie lub pierścienie, figury były również rzeźbione lub wyryte na samych klejnotów, z których wiele było natychmiast bałwochwalczy i czczony przez przypisywanie duchowych mocy.

W ostatnich wykopaliskach w ciągu ostatnich stuleci zostały odnalezione cenne skarby z tego czasu z wieloma cennymi klejnotami lub klejnotami ze złota i srebra, również z kamieniami szlachetnymi stosunkowo dobrze oszlifowanymi, rubiny, szafiry i szmaragdy osadzone w metalach szlachetnych były już gustem najpotężniejszych. 

Warto pamiętać, że pozostałości biżuterii po wcześniejszych pokoleniach, stanowią dla nas nie tylko ciekawostkę ale także wartościowe źródło wiedzy dotyczące zwyczajów i rozwoju naszej kultury.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *