Jak wyczyścić pozłacaną biżuterię?

Często nasze Klientki zadają nam pytanie o czyszczenie biżuterii pozłacanej. Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości i stworzyć mini poradnik na temat czyszczenia biżuterii oraz jej pielęgnacji. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam zadbać o Wasze cenne ozdoby.

Czym wyczyścić pozłacaną biżuterię i jak ją przechowywać?

Biżuteria, podobnie jak ubrania, może się ubrudzić, zakurzyć, zaśniedzieć pod wpływem powietrza i innych czynników zewnętrznych. W szczególności na „starzenie się” narażone jest srebro, które w zbyt dużej ekspozycji na słońce i w kontakcie z siarką utlenia się, a w rezultacie czego czernieje. Warto o swoją kolekcję biżuterii zadbać i odpowiednio ją pielęgnować. Po całodziennym noszeniu należy biżuterię schować do zamkniętego pudełeczka, bądź owinąć w miękką szmatkę i zamknąć w szufladzie. Trzeba wybrać pomieszczenie suche, łazienka czy kuchnia to nie są dobre miejsca. Odpowiednio przechowywana biżuteria nie zniszczy się i nie zabrudzi tak szybko, jak ta narażona na nadmierne działanie czynników zewnętrznych. Biżuteria pozłacana jest delikatna, więc jeśli już zabrudzi się to…

Powinniśmy przede wszystkim zakupić miękkie szmatki do czyszczenia i polerowania biżuterii. Tego rodzaju produkty nie lubią kontaktu z wodą, ani z innymi płynami. Brud schodzi poprzez delikatne pocieranie. Tak samo srebro, jak i złoto łatwo możemy doprowadzić do porządku, korzystając ze zwykłych, ale mięciutkich szmatek.

Lepiej zapobiegać niż zbyt często czyścić biżuterię pozłacaną

Dokładnie tak! Jeśli zatroszczycie się o swoje ozdoby, nie będziecie ich nadmiernie narażać na szkody to z pewnością posłużą Wam one dość długo i nie będą wymagały żadnego czyszczenia. Warto wraz z biżuterią zakupić szkatułkę do przechowywania kosztowności. Miękkie szmatki oraz dedykowane płyny do czyszczenia określonego rodzaju biżuterii również są dostępne na rynku i można z nich skorzystać. Pamiętajmy jednak, by nie czyścić biżuterii sztucznej płynem do biżuterii srebrnej – to grozi zniszczeniem koloru, a nawet i faktury. Zakładając biżuterię, nie pryskajmy na nią żadnymi kosmetykami, perfumami, ani olejkami. Nie narażajmy jej na kontakt z kremami do ciała. To również wpływa na stan Waszych ozdób.