Dlaczego białe złoto jest białe?

Myśląc o złocie, przychodzi nam na myśl raczej lśniący metal o żółtym zabarwieniu, kruszec właściwie od zawsze uważany za wyróżnik prestiżu i majętności. Coraz większą popularność zdobywa jednak białe złoto. Czym ono jest?

Białe złoto – czyli?

Odpowiedź może być zaskakująca, bowiem białe złoto… nie istnieje. Nie można wydobyć rudy białego złota i przetopić jej na biżuterię, podobnie jak robi się to z klasycznym żółtym złotem. Skąd się więc bierze białe złoto? Powstaje nie z jednego, a z kilku metali. Białe złoto otrzymuje się ze stopu złota i innych metali, najczęściej cynku, niklu, a także srebra i palladu. Celem wykonania takiego stopu jest otrzymanie produktu wyglądem zbliżonego do dużo droższej platyny. Złoto stanowi w takim stopie 50-60%. 

Zwykle stosuje się stop z niklem, w którym złoto stanowi jego połowę, w przypadku innych stopów, gdzie udział złota wynosi 60% przeprowadza się jeszcze tak zwane rodowanie, czyli pokrycie biżuterii cienką warstwą rodu, która nadaje końcowemu produktowi blask i usuwa wciąż żółtawy połysk typowy dla czystego złota. Określenie „białe złoto” jest więc bardziej nazwą handlową, niż jakimś nowym typem metalu.

Klasyczne złoto czy wersja w bieli? 

Białe złoto jest dość trudne do odróżnienia od srebra, ale wykwalifikowani jubilerzy nie mają problemu z odróżnieniem tych dwóch surowców. Popularność biżuterii z białego złota rośnie – najwyraźniej klasyczne, żółte złoto zdaniem niektórych wygląda już nieco staromodnie, choć inni będą je (też nie bez racji) uważać za ponadczasowy klasyk. 

Nie zmienia to faktu, że na biżuterię z białego złota decydują się zwykle ludzie młodzi. Jest elegancka, subtelna, a jednocześnie wartościowa i przykuwająca uwagę. Białe złoto stało się popularnym materiałem do wyrobu obrączek ślubnych. Coraz więcej par wybiera właśnie obrączki z białego złota, jako wyglądające nowocześniej i bardziej elegancko. Wszystko jest jednak rzeczą gustu, a klasyczne obrączki z żółtego złota z mody na dobre nie wyjdą chyba nigdy.

Białe złoto – jak pielęgnować?

Z biżuterią z białego złota należy obchodzić się ostrożnie. Wrażliwa jest zwłaszcza na działanie detergentów, dlatego warto ściągać ją np. do zmywania naczyń. Z czasem zanikowi może ulegać warstwa rodu i biżuteria zyskuje na powrót odrobinę żółtawego połysku. Nie należy się tym jednak martwić. Biżuterię można oddać do renowacji i warstwę rodową odbudować.

Białe złoto jest modne nie bez przyczyny. Łatwo zrozumieć powody, dla których część osób decyduje się właśnie na biżuterię z białego złota. Wyróżnia się, prezentuje się okazale, ale nie ostentacyjnie. No i wygląda bardzo nowocześnie.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *