Jakie gody obchodzimy? Przewodnik po rocznicach ślubu od 2 do 40 lat

Rocznice ślubu to wyjątkowe okazje, często obchodzone z wielkim wdziękiem i poważaniem. Każdy rok ma swoją unikalną nazwę, która podkreśla znaczenie tego jubileuszu. Większość z nas zna srebrne 25-lecie, złoty 50-lecie czy brylantowy 60-lecie, ale co z rocznicami pomiędzy nimi? Czy wiesz, jakie rocznice ślubu obchodzimy pomiędzy 2 a 40 latami? Zanurzmy się w przewodniku po rocznicach ślubu, który ujawni nam te mniej znane jubileusze.

Rocznice ślubu – od bawełnianych do platynowych gód

Rocznice ślubu, znane również jako gody, cechują się unikalną symboliką, przypisując kolejnym latom małżeństwa znaczenia konkretnych materiałów. W tym przewodniku wyjaśnimy, jakie rocznice ślubu obchodzimy w trakcie otaczanego szacunkiem wspólnego życia małżeńskiego.

Rocznice ślubu w pierwszych 30 latach małżeństwa

2 rocznica ślubu – bawełniane gody. Są one symbolem delikatności i elastyczności, jaka charakteryzuje związek w początkowym etapie. Wyroby z bawełny, takie jak pościel czy ręczniki, mogą stać się idealnym podarunkiem na tę okazję.

3 rocznica ślubu – skórzane gody. Skóra, trwalsza niż bawełna, symbolizuje wzmocnienie związku. Prezentem mogą być produkty wykonane ze skóry, takie jak portfele czy torebki.

5 rocznica ślubu – drewniane gody. Drewno jest symbolem solidności i stabilności relacji. Produkty z drewna, takie jak rama na zdjęcia czy mały mebel, mogą stanowić doskonały prezent.

10 rocznica ślubu – cynowe gody, reprezentują giętkość i trwałość. Biżuteria lub figurki z cyny to typowe prezenty na tę okazję.

15 rocznica ślubu – kryształowe gody, symbolizują przejrzystość i piękno trwającego związku. Dekoracje z kryształu to popularne prezenty na te gody.

20 rocznica ślubu – porcelanowe gody, to jest właśnie odpowiedź na pytanie, 20 rocznica ślubu jakie to gody. Elegancja i delikatność porcelany podkreślają, jak z biegiem lat związek może stać się bardziej wyrafinowany.

25 rocznica ślubu – srebrne gody, czyli odpowiedź na pytanie: 25 rocznica slubu jakie to gody, jest jednym z najważniejszych momentów w życiu małżeńskim. Prezenty z srebra, np. biżuteria czy srebrne sztućce, doskonale podkreślają trwałość związku małżeńskiego.

30 rocznica ślubu – perłowe gody, dla tych, którzy zastanawiają się, 30 rocznica slubu jakie to gody. Perły, które potrzebują wielu lat, aby osiągnąć pełnię swojego piękna, są doskonałym symbolem trwałego małżeństwa. Najczęściej wybieranym prezentem są właśnie perłowe ozdoby.

Rocznice ślubu w latach 40-70

40 rocznica ślubu – rubinowe gody. Rubin, symbol miłości i pasji, wybrany jako prezent na tę okoliczność, idealnie odzwierciedli głębię uczucia małżonków.

50 rocznica ślubu – złote gody. To jedna z najbardziej uroczyście świętowanych rocznic. Złoto, jako symbol bogactwa i trwałości, jest doskonałym prezentem na ten złoty jubileusz.

60 rocznica ślubu – diamentowe gody. Diament, najtrwalszy ze wszystkich kamieni, to symbol niezłomnej, wiecznej miłości. Biżuteria z diamentami jest często wybieranym prezentem na te gody.

70 rocznica ślubu – platinowe gody. Siedemdziesięcioletnie małżeństwo, tak jak platyna, jest rzadkostą i cenniejsze niż jakikolwiek materialny podarunek.

Wybranie odpowiednich prezentów dla małżonków obchodzących rocznicę ślubu jest łatwiejsze, kiedy znamy symbolikę określonych gód. To wiedza, której poszukują ci, którzy interesują się tematem jakie rocznice ślubu obchodzimy. Z łatwością znajdziemy prezenty dla osób obchodzących 2 rocznicę ślubu jakie to gody, 3 rocznica slubu jakie to gody, 11 rocznica ślubu jakie to gody, czy 15 rocznica ślubu jakie gody.


W przewodniku dotyczącym rocznic ślubu omówiliśmy znaczenie materiałów przypisanych do kolejnych lat małżeństwa. Przykładowo, 2 rocznica ślubu to bawełniane gody – symbolem są tu delikatność i elastyczność. Na 10-lecie obchodzimy cynowe gody, symbolizujące giętkość i trwałość. Trzy dekady małżeństwa to perłowe gody, podkreślane przez piękno perły, które rośnie z czasem.

Wszystkie te obchody mają swoją głęboką symbolikę, której lepsze poznanie umożliwia osobom bliskim młodej pary lepiej świętować ich rocznice. Dlatego jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie są poszczególne gody, np. 3 rocznica ślubu czy 25 rocznica ślubu, zachęcamy do zaznajomienia się z naszymi przewodnikami.

Ponadto, jeżeli szukasz informacji na temat biżuterii, zalecamy lekturę naszych artykułów np. 40 rocznica ślubu – rubinowe gody czy podręcznik dla chcących przekłuć nos.