Rozszyfrowanie tajemnic karatu: Ile karatów ma złoto i jak wpływa to na wartość biżuterii?

Czym jest karat? Skąd wiemy, ile karatów ma złoto? Jak to wpływa na wartość biżuterii? Jeśli te pytania krążą po twojej głowie, jesteś we właściwym miejscu. Zanurzmy się w świat wartościowych metali i raz na zawsze rozwiejmy mgłę niepewności otaczającą tajemniczy karat. Zrozumienie tego, co to jest karat, może być kluczem do docenienia prawdziwej wartości twojej biżuterii. Czy gotowy, aby odkryć tę tajemnicę?
Diamond Carat

Porozumienie Karatu w Kontekście Biżuterii

Zdefiniowanie karatu

Karat to miara powszechnie stosowana w jubilerstwie. Posiada dwojakie znaczenie: określa czystość złota w stopie, gdzie 1 karat odpowiada 1/24 części czystego złota w masie całkowitej stopu oraz masę kamienia szlachetnego, gdzie jeden karat kamienia szlachetnego to 0,2 grama.

Rozkład karatów w stopach złota

Stopy złota poniżej 24-karatów zawierają inne metale, takie jak srebro, miedź, nikl czy cynk. Różne metale wpływają na kolor, trwałość i wartość stopu.

Rozkład karatów w stopach złota reprezentowany w tabeli

Próba Karaty Zawartość złota
333 8k 33,3%
375 9k 37,5%
585 14k 58,5%
750 18k 75,0%
916 22k 91,6%
999 24k 99,9%

Wpływ karatów na wartość biżuterii

Za produkt ze stopem oznaczonym jako 585 należy rozumieć, że zawiera 58,5% czystego złota. W Polsce jest to najczęściej spotykana próba złota w produkcji biżuterii.

Karaty a wartość biżuterii

W biżuterii wykonywanej ze złota, ilość karatów jest bezpośrednio proporcjonalna do wartości rynkowej wyrobu. Im wyższa ilość karatów, tym wyższa cena biżuterii, ze względu na większą zawartość czystego złota.

Wartość karatów w kamieniach szlachetnych

Jeśli chodzi o kamienie szlachetne, jak diamenty, cena za karat rośnie exponencjalnie wraz z masą kamienia. Na przykład, diament ważący 1 karat będzie kosztował więcej niż suma wartości dwóch diamentów ważących po 0.5 karata.

Przybliżone ceny kamieni szlachetnych w relacji do karatów

  • 0.1 karat (1 kamień): ok. 1,000 PLN
  • 0.5 karat (1 kamień): ok. 6,000 PLN
  • 1 karat (1 kamień): ok. 20,000 PLN

Należy pamiętać, że wartość biżuterii nie zależy wyłącznie od wagi złota i karatów kamienia, ale również od rzadkości, czystości i szlifu kamienia.

Podsumowanie

Karat jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na wartość zarówno biżuterii ze złota, jak i biżuterii z kamieniami szlachetnymi. Dzięki wiedzy na temat karatów, możemy lepiej zrozumieć i ocenić wartość posiadanej lub pożądanej biżuterii.

Diamond Carat
Podsumowując, karat to jednostka miary stosowana w jubilerstwie, która służy do określenia czystości złota oraz masy kamienia szlachetnego. W przypadku złota, jeden karat odpowiada 1/24 części czystego złota w masie całkowitej stopu. To oznacza, że złoto 24-karatowe to złoto najwyższej próby, niemal stuprocentowo czyste. Natomiast w kontekście kamieni szlachetnych, jeden karat to równowartość 0,2 grama. Jeśli więc mówimy o diamencie jednokaratowym, mamy na myśli kamień o masie 0,2 grama.

Karaty wpływają na wartość biżuterii. W przypadku złotej biżuterii, produkt oznaczony symbolem „585” zawiera 58,5% czystego złota, co oznacza, że jest to złoto 14-karatowe. Im więcej karatów, tym biżuteria jest cenniejsza. W kontekście kamieni szlachetnych, wartość rośnie exponencjalnie wraz z masą kamienia. Na przykład, diament ważący 1 karat jest wart więcej, niż suma wartości dwóch diamentów ważących po 0,5 karata.

Aby dowiedzieć się więcej na temat karatów, wartości złota i różnych rodzajów biżuterii, zalecamy zapoznanie się z następującymi wpisami na naszym portalu:

Zapoznanie się z powyższymi wpisami pomoże Ci jeszcze głębiej zrozumieć istotę karatów i wartości rynkowej biżuterii, a także nauczyć się samodzielnie rozpoznawać różne próby złota.
Diamond Carat