Jakie to gody? Przewodnik dla par obchodzących rocznice ślubu od 3 do 60 lat

Załóżcie na chwilę magiczne okulary, które pozwolą Wam zobaczyć te wyjątkowe, niezwykłe i piękne momenty, które składają się na Waszą wspólną podróż małżeńską. Każdy rok, każda rocznica, jest krokiem na tej drodze, pełnym wspomnień, doświadczeń i emocji. I niezależnie od tego, czy jesteście na początku tej drogi, czy może świętujecie 40 lat wspólnie spędzonego czasu, warto zatrzymać się na chwilę i uczcić te wyjątkowe momenty.

Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, co symbolizują kolejne rocznice ślubu? Dlaczego mówimy o godelach papierowych, złotych, a nawet diamentowych? Każda z nich ma swoje unikalne znaczenie i symbolikę, stanowi nie tylko punkt odniesienia w czasie, ale także odzwierciedla drogę, jaką przeszliście razem jako para.

W tym artykule przeniesiemy Was na niezwykłą podróż przez różne rocznice ślubu – od godel drewnianych po te diamentowe. Poznacie, jakie to gody obchodzicie, czyli jak określa się jubileusze ślubu od 3 lat po nawet 60 lat wspólnego życia. Ciekawi? Zapraszamy do lektury!
Anniversary Symbols

Symbolika rocznic ślubu: Od 3. do 60. rocznicy

Rocznice ślubu to wyjątkowe chwile, które pary obchodzą, przypominając sobie o dniu, w którym zdecydowały się na wspólne życie. Niech każda z nich będzie okazją do świętowania miłości, wdzięczności i wzajemnego szacunku. Przeanalizujmy znaczenie poszczególnych jubileuszy od 3. do 60. roku małżeństwa.

3. rocznica – symbol skóry

Trzy lata to już stabilny okres małżeństwa, symbolizowany przez trwałość skóry. Mogą to być akcesoria skórzane – portfele czy torebki.

5. rocznica – symbol drewna

Drewno, reprezentujące solidność, pasuje do pięciu lat wspólnego życia. Może to oznaczać zakup mebla lub zasadzenie drzewa w ogrodzie.

10. rocznica – symbol cyny

Znaczenie dziesięciu lat małżeństwa wyraża cyna – symbol elastyczności i przystosowawczości. To czas na wyrażenie wdzięczności za wspólne lata.

15. rocznica – symbol kryształu

Piętnaście lat małżeństwa to kryształ – piękny, ale wymagający ostrożności. Idealny moment na zakup kryształowej dekoracji.

20. rocznica – symbol porcelany

Porcelana, symbolizująca piękno i elegancję, doskonale pasuje do dwudziestu lat małżeństwa. Elegancki zestaw porcelanowy może być doskonałym prezentem.

25. rocznica – symbol srebra

Srebro, symbolizujące blask i trwałość, idealnie pasuje do ćwierćwiecza razem. Dobrym pomysłem na prezent będą srebrna biżuteria czy dodatki do domu.

30. rocznica – symbol perły

Trzydzieści lat małżeństwa to perły – prawdziwy skarb. Perłowa biżuteria może stać się cennym prezentem.

40. rocznica – symbol rubinu

Czterdzieści lat razem to osiągnięcie godne rubinu, symbolu miłości i pasji. Biżuteria z rubinami to piękny prezent na taką okazję.

50. rocznica – symbol złota

Złoto, symbolizujące wartość, pasuje do pięćdziesięciu lat spędzonych razem. Złote obrączki czy dodatki będą idealnym upominkiem.

55. rocznica – symbol szmaragdu

Szmaragdy, symbolizujące spokój i harmonię, idealnie pasują do 55. rocznicy małżeństwa. Biżuteria ze szmaragdami to doskonały sposób na uczczenie tego etapu.

60. rocznica – symbol diamentu

Sześćdziesiąt lat to diament w koronie małżeńskiego życia. Biżuteria z diamentami to prezent, który będzie przypominał o tej wyjątkowej miłości przez lata.

Anniversary Symbols
Artykuł przedstawia symbolikę jubileuszów ślubu, od 3. rocznicy symbolizowanej przez skórę, do 60. rocznicy, znanej jako diamentowe gody. Zgodnie z tradycją, każdy kolejny rok małżeństwa jest związany z konkretnym symbolem, który ma odzwierciedlać charakter danego etapu życia we dwoje. Tak na przykład 5 lat to gody drewniane, 10 lat to gody cynowe, a 15 lat to gody kryształowe. Dopiero po 30 latach, zwanych rocznicą perłową, jubilatów zaczyna otaczać blask cennych kamieni i metali szlachetnych. Rubiny są symbolem 40. rocznicy, natomiast 50 lat to gody złote, 55 to gody szmaragdowe, a 60 lat symbolizuje diament.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rocznic ślubu, polecamy przeczytać również nasze inne artykuły. Dla tych, którzy chcą poznać więcej jubileuszy od 40. do 70. rocznicy, polecamy wpis Jakie gody przypisane są do rocznic ślubu od 40. rocznicy aż do 70. rocznicy i więcej. Jeżeli natomiast ciekawi Ciebie, jak świętować te wyjątkowe chwile, sprawdź nasz przewodnik Celebrowanie miłości: Jak obchodzić i co kupić na 30. rocznicę ślubu oraz inne ważne jubileusze.

Oczywiście, aby odpowiednio świętować rocznice, warto znać tajniki pielęgnacji i czyszczenia biżuterii. Dlatego zachęcamy do przeczytania artykułów na temat czyszczenia srebra czy dobierania rozmiaru pierścionka.

Mamy nadzieję, że nasze artykuły pomogą Ci celebrować każdą rocznicę na najwyższym poziomie!
Anniversary Symbols